ს ა გ ა ნ ი : ქართული
კლასი: I
– I I I
გაწყვილებული
გაკვეთილის პირველი გაკვეთილი
კლასი
|
პირველი კლასი
|
მესამე კლასი
|
თემა
|
ასო-ბგერა ო
|
ზღაპარი-მარტოჭამია და მელა
|
მიზანი
|
გრაფიკული ჩვევების დაუფლება
კითხვის უნარ-ჩვევი
ს განვითარება
საკუთარი აზრის დასაბუთების უნარის განვითარება
|
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება
სიტყვის სემანტიკაზე მუშაობა
არსებით სახელზე ცოდნის განმტკიცება.
|
შედეგი:
|
ქართ.1.7.მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა
ქართ.1.3.მოსწავლეს შეუძლია მართლმეტყველების ელემენტარული წესების დაცვა.
ქართ.1.5.მოსწავლეს გამომუშავებული აქვს ფონოლოგიური უნარ-ჩვევები.
ქართ.1.12. მოსწავლეს შეუძლია ანბანის ყველა ასოს გამოწერა.
|
ქართ.3.3.მოსწავლეს შეუძლია ძირითადი ენობრივ-გრამატიკული საშუალებების
სათანადოდ გამოყენება.
ქართ.3.4.მოსწავლეფლობს კითხვის ტექნიკას.
ქართ.3.6.მოსწავლეს შეუძლია
მცირე ზომის ტექსტების დამოუკიდებლად წაკითხვა და გაგება-გააზრება.
ქართ 3.10.მოსწავლეს შეუძლია კითხვის ზოგიერთი სტრატეგიის გამოყენება.
|
რესურსები:
|
სახელმძღვანელო,ნეთბუკი,მოძრავი ანბანი,დაფა,ცარცი,რეული,კალამი,ფერადი
ფანქრები.
|
სახელმძღვანელო,რვეული,ნეთბუკი,დაფა,ცარცი.
|
აქტივობები: 5 წთ.
|
დამოუკიდებელი მუშაობა:
მზადება გაკვეთილისთვის,მოამზადონ კომპიუტერი,მოძრავი ანბანი,გადაიკითხონ
წინა მასალა.
|
მ ას წა ვლებ ელ თ ა ნ მ უ შ ა ო ბ ა:
საშინაო დავალების შემოწმება,შეფასება,ინსტრუქციის მიცემა დამოუკიდებელი
მუშაობისთვის.
|
10წთ.
|
მ ასწავ ლ ე ბ ე ლთ ა ნ მუშ ა ო ბ ა:
სურათის აღწერა,მოძრავი ანბანის
საშუალებით აწყობენ დაფაზე დაწერილ სიტყვებს და წინადადებებს,კითხულობენ
ტექსტს,ახალი ბგერის გაცნობა და წერა რვეულში.
|
დ ა მ ო უ კ ი დ ე ბ ე ლ ი მ
უ შ ა ო ბ ა:
ჩუმად კითხულობენ ტექსტს.საშინაო დავალებაში ამოწერილ არსებით სახელებს
ალაგებენ სულიერ და უსულო საგნებად.
|
10 წთ.
|
დამოუკიდებელი მუშაობა:
კომპიუტერში ნახულობენ,როგორ იწერება ასო-ბგერა,ისმენენ წარმოთქმულ სსიტყვებს
და აწყობენ მოძრავი ანბანით.
|
მასწავლებელთან მუშაობა:
ტექსტის წაკითხვა მოსწავლის მიერ,უცხო სიტყვების გამეორება,კითხვების
საშუალებით ტექსტის გააზრება.
|
10წთ.
|
მასწავლებელთან მუშაობა:
ნამუშევრის შემოწმება და შეფასება,ცოდნის განმტკიცება /სიტყვა,ასო-ბგერა,წინადადება/,ორსიტყვიანი
წინადადების სამსიტყვიანად გადაკეთება,ერთიანის ორად და ა.შ.შეჯამება.
|
დამოუკიდებელი მუშააობა:
ტექსტს კითხულობენ და ნიშნავენ გაუგებარ სიტყვებს.კომპიუტერში თამაში
- მატარებელი’’/ სიტყვების დამარცვლა და მარცვლის ჩამატება/.
|
10 წთ.
|
თავისუფალი წუთები :
ხატავენ ან კომპიუტერში თამაშობენ.
|
მასწავლებელთან მუშაობა :
მონიშნული სიტყვების ახსნა,ტექსტის ინტონაციით კითხვაზე ვარჯიში.
|
გაწყვილებული გაკვეთილის
მეორე გაკვეთილი
10 წთ.
|
მასწავლებელთან მუშაობა:
ახალი სიტყვების განმტკიცება.ასო-ბგერა,სიტყვა,წინადადებების შედგენა
ახალი სიტყვების გამოყენებით.
|
დამოუკიდებელი სამუშაო:
ახალი სიტყვების გამოყენებით წინადადებების შედენა /წყვილში/ არსსებითი
სახელების გამოყოფა და კიტხვების დასმა,სულიერის და უსულო საგნების გარჩევა.
|
10 წთ.
|
დამოუკიდებელი მუშაობა:
დაფაზე მოცემული სიტყვებით წინადადებების შედგენა,ახალი ასო-ბგერის წერაში ვარჯიში საკლასო
რვეულში.
|
მასწავლებელთან მუშაობა :
დამოუკიდებელი მუშაობის შეფასება.შეცდომების
გასწორება.მსგავსი სიტყვების შედარება.რითი გავს და რითი განსხვავდება.
|
15 წთ.
|
მასწავლებელთან მუშაობა:
ნამუშევრის შეფასება,ახალი ტექსტის კითხვაში ვარჯიში,უცნობი სიტყვების
განმეორება.მარტივი რებუსის ამოხსნა მასწავლებლის დახმარებით.გაკვეთილის შეჯამება-შეფასება.
|
დამოუკიდებელი მუშაობა:
მოიფიქრონ მსგავსი სიტყვები.წინადადებების შედგენა მიღებული სიტყვებით.
|
10 წთ.
|
თავისუფალი წუთები
|
მასწავლებელთან მუშაობა :
ნამუშევრის შემოწმება-შეფასება.ურთიერთშეფასება.
ს ა შ ი ნ აო დ ა ვ ა ლ ებ ა: ტექსტი კითხვით,ამოიწერონ ტექსტიდან არსებითი
სახელები და დააჯგუფონ,,ვინ’ და ;რა’ კითხვების მიხედვით.შეჯამება-შეფასება’
|
გაკვეთილის გეგმა
თემა
|
ასო-ბგერა ტ 2სთ.
|
|
საგანი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა
|
|
სახელი,გვარი
|
მზია მერაბიშვილი
|
|
სკოლა
|
ბედიანის საჯარო სკოლა
|
|
კლასი
|
I-ლი
|
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
2
|
|
მიზნები და შედეგები
|
. მოსწავლეს გამომუშავებული აქვს ფონოლოგიური უნარ-ჩვევები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
სიტყვას ყოფს მარცვლებად, მარცვლებს
აერთიანებს სიტყვებად;
·
ამოიცნობს და ტაშის დაკვრით ითვლის
სიტყვაში მარცვალთა რაოდენობას;
·
მასწავლებლის მიერ ჩამოთვლილ
სიტყვებში ან სურათებზე ამოიცნობს იმ სიტყვებს, რომლებიც შეიცავს წინასწარ მითითებულ
ბგერას/ზეპირ მარცვალს;
·
მარცვლების რაოდენობას წარმოადგენს შესაბამისი რაოდენობის
სიმბოლოთი (მაგ., ერთმარცვლიან სიტყვას ერთი რკალით ½, ორმარცვლიანს - ორი რკალით ½½ და ა.შ.);
·
ამოიცნობს სიტყვაში მითითებული
მარცვლის ადგილმდებარეობას (დასაწყისში, შუაში, ბოლოში) და სიმბოლურად გამოსახავს
მას (მაგ., სამმარცვლიანი სიტყვის გამომხატველი სამი რკალიდან აფერადებს მითითებული
მარცვლის შესაბამის რკალს);
·
მოსმენილ წინადადებაში გამოყოფს
სიტყვებს და სიმბოლური ნიშნით აღნიშნავს მათს რაოდენობას (მაგ., წითელქუდა ბებიასთან წავიდა – სამი ხაზი: ________ ________ ___________);
·
სიტყვებს შლის ბგერებად, ბგერებს
აერთიანებს სიტყვებად;
·
განარჩევს მსგავსი ჟღერადობის
მარცვლებს/სიტყვებს;
·
სიტყვის სათანადო მარცვალში პოულობს
ბგერის ადგილმდებარეობას (მარცვლის დასაწყისში, შუაში, ბოლოში).
. მოსწავლეს შეუძლია ანბანური პრინციპის
გაგება და გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ადარებს სხვადასხვა სიტყვის ორთოგრაფიულ
ხატებს, პოულობს საერთო მარცვლებს, ასოებს;
·
ნაცნობ სიტყვებში ცნობს და წარმოთქვამს
ასოებს;
·
სიტყვათა ჩამონათვალში პოულობს
წინასწარ მითითებულ ასოს, მარცვალს;
·
ასოებს ამთლიანებს მარცვლებად,
მარცვლებს - სიტყვებად;
·
სიტყვებში გამოყოფს და წარმოთქვამს
მარცვლებს, მარცვლებში – ასოებს;
·
ასოებისაგან, მარცვლებისაგან
აწყობს სიტყვას;
·
ცნობს ანბანის ყველა ასოს.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
აკავშირებს ასოებს ბგერებთან
და ამთლიანებს მათ მარცვლებად, სიტყვებად (წარმოთქვამს სიტყვებს);
·
სიტყვათა ჩამონათვალში პოულობს
მითითებულ სიტყვას;
·
ხმამაღლა (მთლიანი სიტყვებით
ან დამარცვლით) კითხულობს მარტივი წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის
ტექსტებს;
·
წინადადების საზღვრების შესაბამისად
აკეთებს პაუზას;
·
აგრძელებს სხვის მიერ დაწყებულ
კითხვას სათანადო ადგილიდან.
|
|
შეფასება
|
ზეპირი (სიტყვიერი შეფასება) სასწავლო აქტივობებში მონაწილეობის ხარისხი.
|
|
|
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა I საათი
|
||
|
|
|
აქტივობა 1
|
შესავალი: მოსწავლეებმა წაიკითხონ და წარმოთქვან ნასწავლი თანხმოვანი
და ხმოვანი ასო-ბგერები;მოძებნონ ტ ასოზე დაწყებული სიტყვები ბუკში და დამარცვლონ
|
|
აქტივობა 2
|
ამოცნობა-წაკითხვა: დავწეროთ დაფაზე ასო-ბგერა ტ და აღვწეროთ, რომელს
სართულზე იწერება. რომელი ასო უნდა მივუწეროთ ტ-ს, რომ მარცვალი შეიქმნას.
|
|
აქტივობა 3
|
კითხვა: წაიკითხონ შესაბამისი გვერდის ტექსტი გაგრძელებით თითის გაყოლებით.
|
|
აქტივობა 4
|
წერა: რვეულის შესაბამის გვერდზე ჩაწერონ ასო ტ;ასევე ეცადონ ჩაწერონ
ბუკში ეს ასო - ბგერა.
|
|
საშინაო დავალება
|
წაიკითხონ ტექსტი; გამოწერონ დედანში შესაბამისი დავალება
|
|
II საათი
|
|
|
აქტივობა 1
|
მოცემული ასოებით შეადგინონ სიტყვები;
|
|
აქტივობა 2
|
ნახატის ამოცნობა და სიტყვის ჩაწერა ბუკის გამოყენებით.
|
|
აქტივობა 3
|
გამოტოვებული ასოს ჩაწერა;
|
|
აქტივობა 4
|
წერა: წიგნის შესაბამისი გვერდიდან გადაწერონ წინადადებები. შევახსენოთ,
რომ სიტყვასა და სიტყვას შორის უნდა გამოტოვონ 2 უჯრა.
|
|
საშინაო დავალება
|
ტექსტის კითხვა; გამოწერონ დედანში შესაბამისი დავალება.
|
[1] სიტყვის
ორთოგრაფიული ხატის ცნობა – მთლიანი სიტყვის ამოცნობა დამარცვლა-დანაწევრების
გარეშე, ე.წ. პირდაპირი გზით. თუკი
მოსწავლეს მეხსიერებაში აქვს კონკრეტული სიტყვის ორთოგრაფიულ ხატი, ანუ სიტყვის შემადგენელი ასოების მოწესრიგებული
თანამიმდევრობა, იგი დანახვისთანავე აკავშირებს ამ ხატს სიტყვის მნიშვნელობასთან.
[2] გაშიფვრა – გრაფიკული ხატის
აკუსტიკურ ხატად კონვერტირება, ანუ ასოების ამოცნობა და მათი დაკავშირება შესაბამის
ბგერებთან; ბგერების სიტყვად გამთლიანება, აკუსტიკური ხატის სიტყვის მნიშვნელობასთან დაკავშირება.
No comments:
Post a Comment